SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Meta etiketleri, SEO‘da önemli bir rol oynar çünkü arama motorları gibi Google’ın anlayabileceği bir dilde sayfanın gerekli bilgilerini ileten başlık kod parçacıklarıdır. Ancak, meta etiketleri sıklıkla diğer SEO stratejileri lehine göz ardı edilir, oysa ki önemlidirler.

Bu yazıda, onların ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve en önemlisi, faydalarını elde etmek için nasıl kullanılacaklarını ele alacağız.

O halde, hadi başlayalım ve birlikte SEO meta etiketlerinin sırlarını çözelim!

SEO Meta Etiketleri Nedir?

SEO meta etiketleri, bir web sayfası hakkında bilgi sağlayan HTML kod parçacıklarıdır ve hem arama motorlarına hem de web sitesi ziyaretçilerine yardımcı olur. Bu etiketler, bir web sayfasının içeriğini ve ilgisini anlamalarına yardımcı olur.

Temelde, SEO meta etiketleri, bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarında (SERP‘ler) nasıl göründüğünü etkileyen özetler veya açıklamalar olarak hareket eder ve görünürlüğünü ile tıklama oranını etkileyebilir.

İşte Google tarafından desteklenen tüm meta etiketlerinin listesi:

Google’ın desteklediği meta etiketlerinin listesi
<meta name="description" content="A description of the page">Bu etiketi, sayfanın kısa bir açıklamasını sağlamak için kullanın. Bazı durumlarda bu açıklama, arama sonuçlarında gösterilen snippet’te kullanılır.
<meta name="robots" content="..., ...">

<meta name="googlebot" content="..., ...">
Bu meta etiketler, arama motoru tarama ve dizine ekleme işlemlerinin davranışlarını kontrol eder.<meta name="robots" ... etiketi, tüm arama motorları için geçerliyken <meta name="googlebot ... etiketi Google’a özeldir.Çakışan robots (veya googlebotmeta etiketleri söz konusu olduğunda daha kısıtlayıcı olan etiket uygulanır. Örneğin, bir sayfada hem max-snippet:50 hem de nosnippet etiketi varsa nosnippet etiketi uygulanır.Varsayılan değerler index, follow şeklinde olup belirtilmeleri gerekmez. Google’ın desteklediği değerlerin tam listesi için geçerli kurallar listesine bakın.X-Robots-Tag HTTP üstbilgi yönergesini kullanarak bu bilgileri sayfalarınızın üstbilgisinde de belirtebilirsiniz. Bu, özellikle grafik veya başka doküman türleri gibi HTML olmayan dosyaların dizine eklenmesini sınırlamak istediğinizde kullanışlıdır. Robots meta etiketleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
<meta name="google" content="nositelinkssearchbox">Kullanıcılar siteniz için arama yaptıklarında, Google Arama sonuçlarında bazen, sitenizin diğer doğrudan bağlantılarıyla birlikte, sitenize özgü bir arama kutusu görüntülenir. Bu etiket Google’a, site bağlantısı arama kutusunu göstermeyeceğini bildirir. Site bağlantısı arama kutusu hakkında daha fazla bilgi edinin.
<meta name="googlebot" content="notranslate">Google, bir sayfanın içeriğinin kullanıcının okumak isteyeceği dilde olmadığını tespit ettiğinde, arama sonuçlarında çevrilmiş bir başlık bağlantısı ve snippet sağlayabilir. Kullanıcı çevrilmiş başlık bağlantısını tıklarsa sayfadaki diğer tüm kullanıcı etkileşimleri Google Çeviri üzerinden yapılır ve sonrasında gelen bağlantılar da otomatik olarak çevrilir. Genellikle bu size benzersiz ve ilgi çekici içeriğinizi çok daha fazla kullanıcıya sunma olanağı sağlar. Ancak, bazı durumlarda bu istenmez. Bu meta etiketi, Google’a, bu sayfanın çevirisini sunmamızı istemediğinizi belirtir.
<meta name="google" content="nopagereadaloud">Çeşitli Google metin okuma hizmetlerinin metin okuma (TTS) işlevini kullanarak web sayfalarını sesli okumasını engeller.
<meta name="google-site-verification" content="...">Search Console’a ilişkin sahipliği doğrulamak için bu etiketi, sitenizin üst düzey sayfasında kullanabilirsiniz. name ve content özelliklerinin değerleri (büyük ve küçük harfler dahil) size sunulanlarla birebir eşleşmelidir, ancak XHTML şeklindeki etiketi HTML olarak değiştirmenizin veya etiketin biçiminin sayfanızın biçimiyle eşleşip eşleşmemesinin önemi yoktur.
<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=...">

<meta charset="...">
Bu etiketler, sırasıyla sayfanın içerik türünü ve karakter kümesini tanımlar. http-equiv meta etiketindeki content özelliği değerini tırnak içine aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde charset özelliği yanlış yorumlanabilir. Mümkünse Unicode/UTF-8 kullanmanızı öneririz.
<meta http-equiv="refresh" content="...;url=...">Genellikle meta-yenileme olarak anılan bu etiket, kullanıcıyı belirli bir süre sonra yeni bir URL’ye gönderir ve bazen basit bir yeniden yönlendirme biçimi olarak kullanılır. Ancak, tüm tarayıcılar tarafından desteklenmez ve kullanıcının aklını karıştırabilir. Onun yerine bir sunucu tarafı 301 yeniden yönlendirmesi kullanmanızı öneririz.
<meta name="viewport" content="...">Bu etiket, tarayıcıya bir sayfanın mobil cihazda nasıl oluşturulacağını bildirir. Bu etiketin varlığı, Google’a sayfanın mobil uyumlu olduğunu gösterir. viewport meta etiketinin nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.
<meta name="rating" content="adult">

<meta name="rating" content="RTA-5042-1996-1400-1577-RTA">
Sayfayı cinsel içerikli yetişkinlere uygun içeriğe sahip olarak etiketler. Böylece, sayfanın Güvenli Arama sonuçları tarafından filtrelenmesi sağlanır. Güvenli Arama sayfalarını etiketleme hakkında daha fazla bilgi edinin.
SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

SEO Meta Etiketlerinin Önemi

SEO meta etiketlerinin önemi, bir web sayfasını arama motoru sıralamaları için optimize etme ve potansiyel ziyaretçilere daha görünür hale getirme yeteneğinde yatar. Doğru şekilde optimize edildiğinde, meta etiketler arama motorlarının bir web sayfasının içeriğinin bağlamını ve ilgisini daha iyi anlamasına yardımcı olur, ilgili arama sorguları için sıralamaları artırır.

Ek olarak, iyi optimize edilmiş meta etiketler, izleyicilerin arama sonuçlarından web sayfasına tıklamasını sağlayarak organik trafiği ve etkileşimi artırabilir.

SEO Meta Etiketlerinin Kilit Bileşenleri

Bazı meta etiketlerin arama sıralamaları üzerinde çok az etkisi varken, bazıları daha önemlidir. Dikkate almanız gereken önemli SEO meta etiketlerini inceleyelim.

Meta Başlık

Genellikle başlık etiketi olarak adlandırılan meta başlık etiketi, bir web sayfasının başlığı olarak hizmet eder ve belirli bir arama listesi için tıklanabilir başlık olarak arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) belirgin bir şekilde görüntülenir.

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Meta Başlık Neden Önemli?

Meta başlık etiketi, kullanıcılara bir web sayfasının içeriğine kısa bir bakış sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sayfanın ana konusunu veya temasını arama motorlarına iletir.

Arama motorları, hedef kitlenizin arama sorgusuyla ilgili olarak bir web sayfasının alaka düzeyini ve bağlamını anlamak için büyük ölçüde başlık etiketlerine güvenir.

Başlık bağlantılarının belirlenmesinde yol göstermek için en iyi uygulamalar

Başlık bağlantıları, kullanıcılara bir sonucun içeriği hakkında hızlı bir özet sağlayarak ve arama yaptıkları konuyla ilgili ne olduğunu belirterek oldukça önemlidir. Bu nedenle, web sitenizde yüksek kaliteli başlık metinleri kullanmanız son derece önemlidir.

Her sayfanın <title> öğesinde net ve açıklayıcı bir başlık olduğundan emin olun. Başlık metinleri kısa ve öz olmalıdır, ana sayfanız için “Ana Sayfa” veya belirli bir kişinin profili için “Profil” gibi belirsiz ifadeler kullanmaktan kaçının. Ayrıca, gereksiz uzun veya ayrıntılı metinlerden kaçının. <title> öğesinin uzunluğuyla ilgili bir kısıtlama olmasa da, başlık bağlantısı genellikle cihazın genişliğine göre kısaltılır.

Anahtar kelime doldurmaktan kaçının ve tekrar eden veya ortak metinler kullanmaktan kaçının. Her sayfa için farklı ve açıklayıcı başlık metinleri kullanmak önemlidir. Başlık metinlerini kısa ve çarpıcı hale getirin, ancak gerektiğinde sayfanın içeriğini tam olarak yansıtacak şekilde olmalarını sağlayın.

Ayrıca, sayfanın ana içeriğini belirlemek için <title> öğesini dinamik olarak güncellemek de iyi bir fikir olabilir. Başlıklarınızı düzenlerken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurun ve sayfanın içeriğini en iyi şekilde yansıttığından emin olun.

Sayfaya Başlık Etiketi Nasıl Eklenir?

Bazen Google, başlıkları kendi isteğine göre göstermeyebilir, ancak WordPress kullanıyorsanız endişelenmenize gerek yok. WordPress bu tarz otomasyonları sağlar ve doğru şekilde listelenmesine yardımcı olur.

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

SEO eklentisi kullanıyorsanız bu eklentilerin bazılarında başlığın uzun ya da kısa olduğunu gören uyarılar vardır ama bu kesin bir kural değildir.

Meta Açıklama

Meta açıklama etiketi, bir web sayfasında bulunan içeriğin özetini veya açıklamasını sağlayan bir HTML öğesidir.

Meta açıklamalar genellikle arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) başlık etiketinin altında görüntülenir ve izleyiciye web sayfasının içeriği hakkında ek bağlam sağlar.

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Meta Açıklaması Neden Önemli?

Meta açıklamalar doğrudan arama motoru sıralamalarını etkilemese de, arama motorlarının web sayfalarını SERP’lerde nasıl görüntüleyip sıraladığı üzerinde etkili olabilirler.

İyi hazırlanmış bir meta açıklama, tıklama oranlarını artırabilir ve izleyicilerin içeriğe katılımını teşvik edebilir.

Google provides examples of how to make your meta descriptions better https://t.co/7TaqkDdXR9 pic.twitter.com/eT3Y0mq744

— Barry Schwartz (@rustybrick) September 2, 2022

Meta açıklamalar, kullanıcıların tıklamadan önce web sayfasının içeriği hakkında ek bağlam sağlayarak olumlu bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunur. Bu, hangi arama sonuçlarıyla etkileşimde bulunacaklarına dair bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olarak genel arama deneyimini iyileştirir.

İzlenecek En İyi Uygulamalar

Meta açıklamanızı 150-160 karakter arasında tutun ve sayfanın içeriğini doğru bir şekilde özetleyin. Web sayfanızı tanımlamak için açık ve etkileyici bir dil kullanın.

Meta açıklamanızda, sayfanın içeriğiyle uyumlu ve izleyicilerin arama sorgularına uyacak şekilde ilgili anahtar kelimeleri kullanın. Bu, sayfanızın arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olabilir.

Sayfanıza Meta Açıklaması Nasıl Eklenir?

Meta açıklamalarınızı Rank Math’in Genel sekmesinde ekleyebilirsiniz. Düzenle Snippet düğmesine tıklayın ve Açıklama kutusuna açıklamanızı, aşağıda gösterildiği gibi girin.

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Meta Robotlar

Meta robots etiketi, arama motoru tarayıcılarına bir web sayfasının içeriğini nasıl tarayıp dizine eklemeleri gerektiği konusunda talimatlar sağlayan bir HTML öğesidir.

Meta robots etiketi içinde en yaygın kullanılan direktifler, index ve nofollow’tur.

Meta Robot Etiketleri Neden Önemli?

Meta robots etiketi, belirli web sitesi parçalarının arama motorları tarafından dizine eklenip eklenmeyeceğini kontrol etmenize olanak tanır ve bu da içeriğin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nasıl göründüğünü etkiler.

Noindex gibi direktifler, arama motorlarının yinelenen veya düşük kaliteli içerikleri dizine eklemesini engelleyebilir.

Meta robots etiketleri içindeki nofollow direktifi, web sitesindeki bağlantıları arama motoru tarayıcılarının nasıl takip edeceğini kontrol etmeyi sağlar.

İzlenecek En İyi Uygulamalar

Değerli içerik barındıran veya ziyaretçilere kapı görevi gören gibi kritik sayfalar gibi kritik sayfaların arama motorları tarafından dizine eklenmesini sağlayın.

Arama motorları tarafından dizine eklenmesini istemediğiniz yinelenen içerik veya düşük kaliteli içerik içeren sayfalar için noindex direktifini kullanın. Web siteniz geliştikçe, meta robots etiketlerinizi periyodik olarak gözden geçirin ve güncelleyin.

Meta Robot Etiketi Nasıl Eklenir?

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Meta robots etiketi genellikle bir HTML belgesinin <head> bölümünde görünür ve arama motorlarının bağlantıları takip etmesi, içeriği dizine eklemesi veya arama sonuçlarında görüntülemesi gerekip gerekmediğini belirten direktifleri içerir.

Meta robots etiketini aşağıdaki şekillerden herhangi biriyle birleştirebilirsiniz:

<meta name=”robots” content="noindex, nofollow">
<meta name=”robots” content="index, follow">
<meta name=”robots” content="noindex, follow">
<meta name=”robots” content="index, nofollow">

Meta Görüntüleme Alanı

Meta viewport etiketi, özellikle mobil cihazlarda bir web sayfasının içeriğinin düzenini ve ölçeğini kontrol eden bir HTML öğesidir.

Bu etiket, görüntülenen web sitelerinin farklı ekran boyutları ve çözünürlüklerinde doğru şekilde görüntülenmesini ve görsel olarak çekici olmasını sağlamak için viewport’un boyutlarını optimize etmenize olanak tanır.

Meta Viewport Etiketi Neden Önemlidir?

Meta viewport etiketi, geliştiricilere viewport’un genişliğini ve başlangıç ölçeğini belirtme imkanı sağlar, bu da web sayfasının içeriğinin cihazın ekran boyutuna uygun şekilde oturmasını sağlar. Bu, akıllı telefonlardan tabletlere ve masaüstü bilgisayarlara kadar farklı cihazlarda kullanıcı dostu bir deneyim sağlar.

Meta viewport etiketini kullanarak, duyarlı tasarım tekniklerini uygulayarak web sitelerinin izleyici cihazına dinamik olarak uyum sağlamasını sağlayabilirsiniz.

Lighthouse 8.4 will check for LCP elements that are lazy-loaded. 8.4 will land in Chrome Stable in v95

"If a page's [LCP] element is an image, lazy-loading it can have a significant negative effect on the LCP." https://t.co/98ye5KElpG pic.twitter.com/NFPHkvM3j6

— Glenn Gabe (@glenngabe) September 13, 2021

Meta viewport etiketi, izleyicilerin bir web sayfasında yakınlaşma veya uzaklaşma yapmasını önleyebilir, böylece tasarımın ve düzenin amaçlanan şekilde korunmasını sağlar.

İzlenecek En İyi Uygulamalar

Tüm web sayfalarınızda meta viewport etiketlerini kullanın.

Meta Viewport Etiketi Nasıl Eklenir?

Etiketi aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz:

<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">

Yukarıdaki meta viewport etiketi, viewport’un genişliğini cihazın genişliğine ayarlar ve ölçeği 1.0 olarak başlatır. Bu, web sayfasının içeriğinin izleyicinin cihazında doğru genişlik ve ölçekte görüntülendiğinden emin olur, böylece optimal bir görüntüleme deneyimi sağlar.

Meta Karakter Seti

Meta charset etiketi, web sayfası tarafından kullanılan karakter kodlamasını belirten bir HTML öğesidir. Web tarayıcılarına web sayfasının içeriğinin hangi karakter setinde kodlandığını bildirir ve metinlerin ve özel karakterlerin doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

Meta Charset Etiketi Neden Önemlidir?

Uygun karakter kodlamasını kullanmak, arama motorlarının web sayfasının içeriğini düzgün bir şekilde yorumlamasını ve dizine eklemesini sağlayarak SEO’yu dolaylı olarak etkileyebilir.

Yanlış karakter kodlaması kullanırsanız, arama motorlarının içeriğinizi yorumlaması zor olabilir. Ayrıca, yüksek hemen çıkma oranına ve düşük bekleme süresine neden olabilir.

İzlenecek En İyi Uygulamalar

Tüm web sayfalarında meta charset etiketini kullanın ve mümkün olan her yerde UTF-8 kullanın.

Meta Charset Etiketi Nasıl Eklenir?

Bir meta karakter seti eklemek için aşağıdaki kodu web sayfanızın <head> bölümüne yapıştırın:

<meta charset="UTF-8">

HTML4 veya altını kullanıyorsanız, onun yerine bu kodu kullanın:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=UTF-8">

Meta Yeniden Yönlendirme Etiketi

Meta yeniden yönlendirme etiketi, belirli bir süre sonra web sayfasını otomatik olarak yenileyen veya başka bir URL’ye yönlendiren bir HTML öğesidir.

Genellikle izleyicileri otomatik olarak farklı bir web sayfasına yönlendirmek, içeriği dinamik olarak yenilemek veya web uygulamaları için zamanlanmış yönlendirmeleri uygulamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılır.

Meta Yeniden Yönlendirme Etiketi Neden Önemlidir?

Meta yenileme etiketi belirli dinamik web işlevleri için faydalı olsa da, genellikle SEO amaçları için önerilmez.

Arama motorları otomatik yönlendirmeleri veya yenilemeleri aldatıcı veya manipülatif davranış olarak yorumlayabilir ve potansiyel olarak cezalara veya arama sıralamalarında olumsuz bir etkiye yol açabilir.

SEO Meta Etiketleri: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Bir Rehber

İzlenecek En İyi Uygulamalar

Gerekmiyorsa meta yenileme yönlendirme etiketinden kaçının. Bunun yerine 301 yönlendirmesi kullanın.

Sonuç

SEO meta etiketleri, web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekmek için önemlidir.

SEO meta etiketlerinizi ilgili anahtar kelimelerle optimize ederek, optimal bir uzunlukta tutarak ve web sitenizde tutarlılık sağlayarak, SEO çabalarınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Unutmayın, meta etiketleri sadece teknik unsurlar değildir, izleyici ile bağlantı kurmanın ve web sitenize trafik çekmenin güçlü araçlarıdır.

SEO stratejinizi geliştirmeye devam ederken, SEO meta etiketlerinizin performansını izlemeyi ve farklı yaklaşımları denemeyi unutmayın.

SEO meta etiketlerinizi etkili bir şekilde optimize etmek için zaman ayırın – bu, web sitenizin başarısı için önemli getiriler getirebilecek bir yatırımdır.

İsmail Cem

Leave a Reply